
Disse meget specielle krystalsyngeskåle er skåle, der er håndfremstillet af af fusioner (alkymier) af ædelsten, ædelmetaller og krystal, og hver skål har en særegen tone og frekvens, når de slås an.
Hver skål er således unik og udsender frekvenser af energi, som balancerer både kroppen og sindet, åbner hjertet, renser gamle mønstre, tanker og overbevisninger ud, samt genforener os med vores højre selv. Og meget, meget mere. Udover de fuldstændig fantastiske klange (over- og undertoner af himmelske dimensioner), som man også kan vælge blot at nyde, sker der således også healing, forløsning og terapeutiske processer, når man arbejder med skålene.
Med andre ord; skålene er geniale til det psykolgiske arbejde, vi laver i Matzau-regi, som ofte ikke handler om personlig udvikling – vi er allerede fuldendte i vores essens – men derimod om afvikling af alle de begrænsende overbevisninger, mønstre og adfærdsnormer, som forhindrer os i at erkende og leve fra denne grundlæggende, smukke fuldendthed. Alle skævhederne tiltrods.
De alkymistiske krystalsyngeskåle er de første af slagsen i Danmark, og jeg hentede mine første otte skåle hjem i 2012, hvor jeg i påsken rejste til Mount Shasta, og blev undervist af Ashana og Beverly. Disse skåle er fremstillet af fusioner af rosenquartz, selenit, indigo, platinum, hvidguld, bjergkrystal og kyanite.
To dage efter at skålene ankom til Danmark i juni sidste år, introducerede jeg dem for første gang på vores Stressfri på tolv uger eller mer’ – workshop, vi afholdt for 120 kvinder. Og jeg var overvældet over den respons, der kom fra deltagerne, hvoraf mange var dybt bevægede.
I sommerferien i år rejste jeg igen til Mount Shasta, og jeg har netop bragt yderligere fem skåle med hjem. Skåle, som er er lavet af alkymier af smaragd, platinum, imperial topas, guld, palladium og sunstone. Skåle, som i den grad åbner, renser, forløser og skaber enhed. Og jeg glæder mig sådan til at præsentere dem for jer til efteråret, hvor vi dels kommer til at lave et stort meditationsevent, Klange der forløser, med skålene d. 14. november (Vi melder tid og sted for ud i september og åbner for tilmelding), og dels på vores årlige Efteråsretreat d. 26.-27. oktober, hvor jeg også præsenterer skålene.
D. 26. – 27. oktober, kl. 10 – 15, kører vi således vores årlige Efterårsretreat, som er et meditationskursus, hvor alle er velkomne (begyndere som øvede) og det ingen forudsætninger kræver at deltage. Kurset er skabt gennem en syntese af psykologi og meditationsteknik og er mere end blot et kursus i meditation. I år kommer du således til at blive introduceret til de underfulde alkymistiske krystalsyngeskåle, som jeg guider meditationer og øvelser til på retreatet.
Vi glæder os til at se dig på Efterårsretreatet, til Klange der forløser, eller til vores månedlige Torsdagsmeditationer i efteråret, hvor vi fortsat vil forløse gamle mønstre, som ikke længere tjener os, og løfte hjerteenergien til nye højder.